Psychoanaliza a Film 23.03.2014

Zapraszamy na projekcję filmu „U niej w domu” reż. Francois Ozon
Gościem spotkania po projekcji filmu będzie psychoanalityczka Agnieszka Myśliwiec-Ferduła
Dyskusję poprowadzi krytyk filmowy Jan Topolski.
Kino LAB godz.17
Rezerwacja biletów online : www.kinolab.art.pl
Odwołanie rezerwacji : tel. 22 628 12 71 wew. 135
Streszczenia dyskusji ze spotkań oraz materiały o twórcach i filmach można znaleźć na naszym blogu: http://ukryte-psf.blogspot.com/. Strony z informacjami o cyklu:www.kinolab.art.pl, www.ptpp.pl oraz https://www.facebook.com/pages/Ukryte-psychoanalityczne-spotkania-filmowe/297922043638717

 

Jak przebiega proces twórczy? Czy uczeń zawsze potrzebuje mistrza? Na czym polega uczciwość artysty wobec siebie i odbiorcy? Co sprawia, że sztuka wydaje nam się autentyczna, a kiedy indziej fałszywa? Jaka jest rola humoru w opisywaniu rzeczywistości?

Te, jak i wiele innych pytań, nasuwa się po obejrzeniu filmu „U niej w domu” Francois Ozona. W luźnej adaptacji sztuki Hiszpana Juana Mayorgi "El chico de la ultima fila", reżyser ukazuje historię 16-letniego Claude'a, utalentowanego licealisty, który stawia pierwsze kroki jako pisarz. Chłopak, poza wyraźnymi zdolnościami, zdaje się mieć inną cechę - ci, którzy mają z nim bliższy kontakt ulegają fascynacji jego osobą. Garmain, nauczyciel francuskiego, postanawia poświęcić się kształceniu zdolnego ucznia. Wolny czas spędza na zapoznawaniu go z klasyką literatury, tajnikami warsztatu, ale przede wszystkim towarzyszy w rozwijaniu opowiadania, którego punkt wyjścia stanowi relacja z kolegą z klasy. Claude oczarowany matką kolegi - „kobietą z klasy średniej” jak ją opisuje - niepostrzeżenie wkrada się do jego rodzinnego domu, a my obserwujemy jak opowiadanie z każdą sceną zatacza coraz szersze kręgi. Z jednej strony inspirowane jest życiem, ale z drugiej to życie zaczyna być kształtowane przez nie. Widzimy jak poprzez twórczość Claude rekompensuje własne braki – niedoskonałą osobowość i relacje rodzinne. Jednocześnie dość szybko zaciera się granica pomiędzy rzeczywistością, a artystyczną kreacją. Ale czy w przypadku sztuki odróżnienie jednej od drugiej jest w ogóle możliwe?
http://www.kinolab.art.pl/film.php?id=4585