15.04.2016 Gdańsk cykl seminarium Seminarium: Psychoanalityczne podejście do leczenia psychoz

Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal
Seminarium: Psychoanalityczne podejście do leczenia psychoz

„… zawsze powinniśmy brać pod uwagę proste i normalne przyczyny zachowań nawet najbardziej psychotycznych pacjentów.” (R.D. Hinshelwood)

Chcemy zaprosić Państwa do wspólnej dyskusji i refleksji nad specyfiką pracy z pacjentami psychotycznymi. W oparciu o wybrane teksty wybitnych psychoanalityków będziemy pogłębiać rozumienie procesów psychotycznych, zjawisk towarzyszących tym procesom oraz procesowi terapii, skuteczności i nieskuteczności stosowanych w leczeniu rozwiązań.

Seminarium jest w pewnym sensie kontynuacją dyskusji rozpoczętej podczas konferencji „Wczesna interwencja w psychozie – jak i dlaczego?”.  Ujawniła ona ogromne zapotrzebowanie na pogłębienie i rozwijanie rozumienia zjawisk psychotycznych, a także systemu pomocy pacjentom cierpiącym z powodu psychozy i ich najbliższym. W związku z tym zapraszamy szczególnie osoby pracujące z głęboko zaburzonymi pacjentami w placówkach publicznej służby zdrowia, innych instytucjach pracujących z osobami psychotycznymi, ale także w gabinetach prywatnych. Wspólne myślenie, dzielenie się doświadczeniami zaowocuje być może wypracowaniem bardziej satysfakcjonujących standardów pomocy, między innymi z wykorzystaniem metody wczesnej interwencji w psychozie, co bardziej szczegółowo będziemy omawiać podczas seminarium. Osoby dotychczas nie pracujące, a także nie zamierzające pracować z psychotykami będą miały możliwość zyskać wgląd w mechanizmy funkcjonowania umysłu, operujące również u mniej zaburzonych pacjentów, co może pozwolić lepiej ich rozumieć.

Każde spotkanie składać się będzie z części teoretycznej, podczas której będziemy dyskutować wybrane zagadnienia w oparciu o klasyczne artykuły H. Rosenfelda, R. Lucasa, W. Biona, H. Segal, R.D. Hinshelwooda i B. Martindale’a oraz części klinicznej – superwizji pracy z pacjentem.

Proponowane zagadnienia: 

1) Psychoanalityczne podejście do leczenia psychoz

2) Odróżnianie procesów psychotycznych od chorób psychotycznych

3)  Reakcje zespołu i zjawiska przeciwprzeniesieniowe w pracy z pacjentami psychotycznymi

4) Praca z rodziną pacjenta – wczesna interwencja w psychozie

Zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu w piątki w godz. 11.00 – 13.30  

Terminy: 15.04., 20.05., 17.06., 08.07. 2016 r. (możliwe są pewne zmiany terminów w zależności od preferencji grupy i możliwości prowadzących).

Miejsce: Gdańsk, ul. Kartuska 119 m. 4.

Koszt: 500 zł za cały cykl (możliwość rozłożenia na raty miesięczne po 140 zł).

Nr konta ISPHS: 86 1140 2017 0000 4202 1305 7339

Zgłoszenia do 08.04.2016 r. na adres kontakt@isphs.pl.

Na prośbę uczestnika ISPHS wystawia faktury oraz zaświadczenie o przebytym szkoleniu, na zakończenie kursu.

Osoby prowadzące:

Agnieszka Humięcka – certyfikowana psychoterapeutka psychoanalityczna, członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, członek Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. H. Segal. W ramach praktyki prywatnej pracuje z pacjentami dorosłymi, dziećmi, młodzieżą i rodzinami.

Katarzyna Kędziora- Kummer- certyfikowana psychoterapeutka, członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, członek Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. H. Segal, pracuje w gabinecie prywatnym w Gdyni